Compact Cube - aktywny subwoofer

subwoofer aktywny compact cubeCompact Cube to subwoofer aktywny, napędzany 150-watwym wzmacniaczem. Jak sama nazwa wskazuje, to kompaktowa – czyli niewielka – konstrukcja, prostopadłościan o bokach 350 x 350 x 400 mm. Pomimo relatywnie małych rozmiarów Cube gra pełnym, mocnym basem o takim charakterze, jaki jest potrzebny do realistycznego oddania dynamiki i potęgi ścieżki dźwiękowej. 

Sercem Compact Cube jest 150-watowy wzmacniacz zbudowany z wykorzystaniem tranzystorów, idealnie wpisujący się brzmienie wysokiej klasy systemów stereo i wielokanałowych. Do wzmacniacza wbudowano Time Power Sense Limiter – zabezpieczenie, dzięki któremu wzmacniacz może oddać wysoki prąd, nie niszcząc głośnika, nie przeciążając go i nie zniekształcając dźwięku. Wzmacniacz ma także funkcję automatycznego włączania i wyłączania – układ, który monitoruje wejście, czekając na podanie sygnału. Oznacza to, że obsługa subwoofera jest łatwa i intuicyjna. 

Do pracy ze wzmacniaczem wybrano 25-cm głośnik niskotonowy o dużym wychyleniu, z membraną wykonaną z suszonej powietrzem pulpy celulozowej, gumowym zawieszeniem, karkasie z kaptonu i optymalizowanym systemem magnetycznym. Wszystko to oznacza, że głośnik jest w stanie idealnie przełożyć sygnał elektryczny ze wzmacniacza na dźwięk, który będzie dopełnieniem dla reszty systemu.

Żeby idealnie skomponować ze sobą głośnik i wzmacniacz, opracowano znakomitą zwrotnicę aktywną, dającą możliwość różnorakich regulacji. Użyty w niej filtr szóstego rzędu o optymalizowanym kształcie FiNo (Fink-Notthoff) charakteryzuje się umiejętnością oddania wysokiego ciśnienia akustycznego przy minimalnych wychyleniach membrany. Filtr wyposażony jest również w płynną regulację górnego punktu odcięcia (filtr drugiego rzędu, 40 - 120 Hz) a także układ przełącznika fazy oraz oczywiście regulację poziomu głośności. Wszystko to pozwala na łatwą integrację subwoofera z każdym systemem i pomieszczeniem.

Podzespoły te umieszczono w pięknej, wyjątkowo sztywnej obudowie wykończonej fornirem z naturalnej okleiny o jakości znanej z innych kolumn firmy Castle. Obudowa subwoofera wykonana jest z płyt MDF, ale o znacznie większej grubości niż w kolumnach. 18-mm ścianki są pokryte okleiną z obu stron i wzmacniane wieńcem poprawiającym sztywność.

Compact Cube to konstrukcja typu bas-refleks. Żeby wykorzystać zalety tego rozwiązania, a ominąć jego wady skorzystano z rury wyprofilowanej z obydwu stron, skierowanej ku dołowi, do podłogi. Daje to wyjątkową łatwość w usytuowaniu sobwofera w pomieszczeniu. 

aktywny subwoofer subwoofer hi-end castle compact cube
Dane techniczne 
Pasmo przenoszenia 32 - 120 Hz, górny punkt odcięcia zmienny
Impedancja nominalna -
Wbudowany wzmacniacz 150 W z limiterem
Obudowa grube ścianki wzmacniane wieńcem
Typ obudowy bas-refleks skierowany ku dołowi
Głośnik 250 mm z membraną z suszonej powietrzem pulpy papierowej
Wymiary (HxWxD) 350 x 350 x 400 mm
Waga 20 kg
Dostępne w kolorze
Antique Oak Mahogany
Black Oak