Richmond Anniversary Limited Edition

castle richmond anniversary

Kiedy trzydzieści pięć lat temu została założona firma Castle, zdefiniowano jakość dźwięku i budowy, z jakich ta firma jest znana do dziś. Modelem, w którym tego dokonano, były kolumny Richmond. Od tamtego czasu życie zmieniło się niemal nie do poznania, podobnie do sposobu w jaki słuchamy muzyki. Jedna rzecz pozostała jednak niezmienna: jakość wykonania Richmondów. Już w latach 80. ich jakość, w kontekście przystępnej ceny, została doceniona przez wszystkie liczące się pisma audio, z magazynem „Hi-Fi Choice” na czele, od którego w roku 1981 otrzymały nagrodę ‘Best Buy’. Wyróżnienie zostało następnie zdyskontowane nagrodą dla wersji 3i w 2004 roku.

Dziś z dumą prezentujemy najnowszą wersję Richmondów, model Anniversary Limited Edition, wykonany według najlepszych wzorców jakości dźwięku i budowy firmy Castle. Specjalnie pod kątem serii Anniversary inżynierowie firmy zbadali każdy aspekt pracy Richmondów i poprawili wszystkie detale, do których w latach 80. i 90. przykładano mniejszą wagę niż dzisiaj. Dzięki temu udało się uzyskać z tych pięknych, niewielkich monitorków dźwięk lepszy niż kiedykolwiek.

Na początek pod lupę wzięto zachowanie obudów, stosując do tego celu najnowsze metody pomiarów wibracji i analizy spektralnej. Oryginalna obudowa z 15 mm płyty MDF została w wersji 3i wytłumiona została matami bitumicznymi, redukując słyszalne podbarwienia dźwięku. Na potrzeby serii Anniversary Edition inżynierowie jeszcze mocniej zredukowali wibracje bocznych paneli do poziomu, w którym są niesłyszalne, przez użycie wielowarstwowego laminatu i miękko zbitej wełny absorbującej fale dźwiękowe wewnątrz obudowy. Pełne wykorzystanie dynamicznych możliwości 110 mm przetwornika nisko-średniotonowego umożliwiło zastosowanie uważnie dobranych wzmocnień wewnątrz obudowy. W budowie głośnika zachowano znaną ze swoich wyjątkowych właściwości plecionkę włókna węglowego. Membrany tego typu oferują wyjątkowy stosunek masy do sztywności, dzięki czemu głośnik pracuje w całym paśmie przenoszenia jak idealny tłok. W systemie napędowym zastosowano karkas z kaptonu, na którym nawinięto cewkę z pokrytego miedzią aluminium. Uzyskano dzięki temu szerokie pasmo przenoszenia aż do zakresu wysokich częstotliwości. Całość zmontowana jest na solidnym koszu z odlewu z aluminium. 

Wysokie tony obsługiwane są przez 19 mm kopułkę z membraną z mikro-plecionki poliamidowej. Niewielka średnica głośnika umożliwia tłokową pracę w całym zakresie i poszerzone od góry pasmo przenoszenia znacznie powyżej zakresu słyszalnego. Szerokie pasmo przenoszenia obydwu głośników pozwoliło na zastosowanie prostej, ale zaawansowanej technicznie zwrotnicy, a to z kolei dało fantastyczną liniowość w szerokim kącie odsłuchu. Elementy w zwrotnicy zostały użyte pod kątem ich „przezroczystości” – znajdziemy tam cewkę powietrzną o większych niż przeciętne rozmiarach oraz niskostratne kondensatory polipropylenowe produkowane samodzielnie przez Castle.

Umiejscowienie głośnika wysokotonowego poniżej nisko-średniotonowego wprowadziło przesunięcie fazowe potrzebne do idealnego zestrojenia głośników i zwrotnicy typu Linkwitz-Riley. Dało to możliwość do umiejscowienia sceny dźwiękowej daleko poza samymi kolumnami. Głośnik wysokotonowy został przesunięty w kierunku jednej ze ścianek, w celu zredukowania odbić fali dźwiękowej od jej powierzchni. Pomaga temu nieco inny kształt przednich krawędzi. Kolumny dostarczane są w lustrzanych parach.

Sygnał jest teraz do kolumny wprowadzany przez podwójne zaciski głośnikowe, akceptujące zarówno gołe druty, widły, jak i wtyki bananowe. Zwrotnicę zaprojektowano tak, aby sekcje wysokotonowa i nisko-średniotonowa miały masy prowadzone w gwiazdę, co minimalizuje interakcje pomiędzy sekcjami. 

Rezultat? Richmond Anniversary Limited Edition oferują wybitną jakość dźwięku, muzykalne odwzorowanie instrumentów muzycznych i wokali, niezależnie od tego, czy słuchamy muzyki klasycznej, jazzu czy czegoś bardziej współczesnego. Jeśli tylko realizacja to umożliwi, będziemy w stanie usłyszeć wysokość, szerokość i głębokość pomieszczenia, w którym dokonano nagrania – wystarczy zamknąć oczy, a kolumny po prostu znikną. Co więcej, znacznie lepsza dynamika modelu Anniversary pozwala na ponowne odkrycie całej swojej kolekcji muzycznej. 

castle richmond

Dostępne w kolorze : Lacewood