Marka

Castle Acoustics

Od 1973 roku firma Castle Acoustics jest firmą głośnikową, w najgłębszym znaczeniu tego słowa, dysponując zarówno działem badawczo-rozwojowym, jak i fabryką pod jednym dachem. Castle jest firmą niezwykłą, nawet wśród innych firm głośnikowych, ponieważ nie tylko produkuje przetworniki do swoich kolumn, nie tylko składa zwrotnice do nich, ale wykonuje również piękne, ręcznie wykańczane obudowy, oklejane naturalnym drewnem wysokiej klasy drewnem. Podstawy te sformułowano w Castle 30 lat temu – firma ma być kompletnym producentem całych kolumn, od A do Z. Pomimo globalizacji i zmian w organizacji produkcji firma pozostała wierna tym ideałom do dziś.

Niezależnie od tego, czy będzie to znakomicie wykończona obudowa, czy fantastyczne głośniki niskośredniotonowe z dodatkiem z włókien węglowych, czy jeszcze inny element konstrukcji, możecie być pewni, że każdy z nich pochodzi z naszej własnej fabryki.

 

Technologia

 

Przetworniki są sercem każdego systemu głośnikowego, a ich jakość jest kluczem do możliwości dźwiękowych konstrukcji. Przetworniki firmy Castle są zaprojektowane według najwyższych standardów, niejednokrotnie zawierając innowacyjne technologie normalnie spotykane tylko w najdroższych kolumnach świata.

 

Większość głośników niskotonowych Castle wyposażonych jest w membrany wykonane z plecionki węglowej – lekkiego, ale niezwykle sztywnego materiału o bardzo dobrym tłumieniu wewnętrznym – cechach, które zdecydowały, że Castle jako pierwsza firma na świecie zastosowała tego typu plecionki w głośnikach niskotonowych i średniotonowych. Także użycie kaptonu, na którym nawijane są cewki głośników, spowodowane jest jego nadzwyczajną wytrzymałością mocową. 

W dzisiejszych czasach znajdziemy w głośnikach Castle’a dwa nowe elementy: nabiegunniki o kształcie litery „T” oraz pokrywane miedzią aluminiowe druty, z których formuje się cewki. Pierwszy z tych elementów umożliwia znacznie bardziej liniowy ruch cewki, poprawiając tym samym precyzję i dynamikę, przy zredukowanych zniekształceniach. Drugi pozwala na znaczące zmniejszenie masy cewki, ważne z punktu widzenia ataku, dynamiki i szybkości – istotnych elementów współczesnych kolumn i materiału muzycznego. 

Inżynierowie Castle zaprojektowali głośniki wysokotonowe tak, aby dopasować ich brzmienie do głośników niskośredniotonowych, a tym samym utrzymać muzykalność wszystkich kolumn tej firmy. Kopułki wysokotonowe oferują płaską charakterystykę przenoszenia oraz bardzo niskie zniekształcenia i są zestrojone z pozostałymi głośnikami za pośrednictwem zwrotnic, do budowy których użyto najlepszych dostępnych w danym przedziale cenowym komponentów. 

 

TPT (Twin Pipe Technology) – konstrukcja obudowy

 

Unikalna dla konstrukcji Castle Twin Pipe Technology (TPT) wpływa na brzmienie wszystkich wolnostojących kolumn tego producenta, wykorzystując ich obudowę do znaczącego poszerzenia przenoszonego basu i pozwala zrezygnować z bas-refleksu - rozwiązania rujnującego dźwięk większości kolumn.

TPT to nowa generacja obciążania głośnika niskotonowego typu linia transmisyjna, z wylotem w podstawie kolumny, pozwalająca wyeliminować problemy z akustyką pomieszczenia.

Z większością kolumn rezonanse w danym pomieszczeniu są bardzo łatwe do wzbudzenia przez skierowane wylotu bas-refleksu do przodu lub do tyłu. Prowadzi to najczęściej do „buczenia” basu przy konkretnych częstotliwościach. Chociaż taki dźwięk może pozorować niski i nasycony bas, wzbudzające się częstotliwości maskują dźwięki podstawowe i w rezultacie otrzymujemy wolny i opóźniony bas.

System TPT jest inny – łączy bas generowany w obudowie kolumny przy użyciu linii transmisyjnej z dwoma komorami o łącznej długości ¼ fali, dając gładki i wyrównany bas, pogłębiający częstotliwości reprodukowane przez front głośnika niskotonowego.

 

Okleiny


Żaden inny komponent hi-fi nie ma tak dużego wpływu wizualnego na wnętrze mieszkalne, jak kolumny. W Castle inżynierowie od zawsze wierzyli w to, że choć kolumny powinny brzmieć najlepiej, jako to tylko możliwe, to równocześnie powinny być wykończone tak jak wysokiej klasy meble.

Każdy głośnik opisany na tej stronie internetowej dostępny jest w naturalnych okleinach – każda z nich jest ręcznie kładziona i wykańczana przez wykwalifikowanych, doświadczonych stolarzy. Tak duży nacisk kładziony na ten element gwarantuje, że niezależnie od wykończenia pokoju, w którym się znajdą, kolumny Castle nadadzą mu ostatecznego szlifu. 

Równie ważne jest to, żeby projekt obudowy ściśle współgrał z wymaganiami akustycznymi. Żadna inna firma na świecie nie jest tak dobrze usytuowana między dźwiękiem i designem, jak Castle. Bardzo mało firm produkuje też wszystkie podzespoły, z których składa się kolumna – od przetworników po obudowy – pod jednym dachem, we własnej fabryce. Daje to firmie Castle możliwość kontroli jakości każdego, nawet drobnego elementu budowy, od A do Z.